Mišel Uelbek
Mišel Uelbek
Back Cover
Odlomak

Poništeno

U romanu koji ističe neuralgične tačke savremenog društva u rasponu od terorizma, imigracije, političkih spinova i problema sa zdravstvenim sistemom, Uelbek zapravo piše emotivnu, melanholičnu pripovest o boli, smrti, i pre svega o ljubavi, koja je naposletku jedino bitna.

1.694,00 RSD

Uoči predsedničkih izbora u Francuskoj 2027. na mrežama se pojavljuje lažni video pogubljenja ministra ekonomije, jednog od vodećih kandidata. Pol Rezon, ministrov blizak saradnik, pozvan je da sarađuje u istrazi obaveštajnih službi. Dok se nasilje iz virtuelnog preliva u stvaran svet – teroristički napadi bez presedana, s naizgled nepovezanim ciljevima, potresaju Francusku i čitav svet – Pol se suočava s krizom srednjih godina, ocem na samrti i pokušajem da popravi svoj brak i odlučuje da preispita sebe i svoje porodične odnose pre nego što bude prekasno.

Prerušen u intrigantan triler, Poništeno je delo političke kritike, anatomija preteće društvene stvarnosti, kompleksan porodični portret, a pre svega intimna i egzistencijalna pripovest o bolu, smrti i ljubavi, koja je možda jedino što nas može iskupiti i spasti. Provokativan i apokaliptičan roman koji, kao što je i uobičajeno za Uelbeka, nikoga neće ostaviti ravnodušnim.

Autor
Prevodilac
Dizajner
Broj strana

600

Pismo

latinica

Povez

mek

Format

14 x 20 cm

Godina

2023.

ISBN

978-86-6084-051-8

Mišel Uelbek

Slavan, osporavan, hvaljen i nagrađivan kontroverzni francuski pisac, filmadžija i pesnik Mišel Uelbek (Michel Houellebecq) rođen je 1958. godine kao Michel Thomas na Reunionu, francuskom ostrvu nadomak Madagaskara, kao sin instruktora skijanja i lekarke, koji su za svog sina, po Uelbekovim rečima, ubrzo izgubili svako interesovanje. Do šeste godine živeo je u Alžiru kod majčinih roditelja, a nakon toga u Francuskoj, kod očevih, koji su ga i odgajili. Kasnije će uzeti devojačko prezime majke svog oca, i kao Mišel Uelbek ući u istoriju francuske književnosti.

Godine 1980, Uelbek je diplomirao agronomiju, a u književni svet ulazi 1985. pesmama objavljenim u magazinu La Nouvelle Revue. Iste godine kada mu izlazi prva zbirka poezije (1991), objavljuje i biografiju pisca horora H.P. Lavkrafta, kojim je u mladosti bio opčinjen. Tri godine kasnije objavljuje svoj romaneskni prvenac pod naslovom Extension du domaine de la lutte (Proširenje područja borbe), kojim skreće pažnju publike i kritike. Slede romani Les Particules élémentaires (Elementarne čestice,1988), Plateforme (Platforma, 2001) i La Possibilité d’une île (Mogućnost ostrva, 2005), koji mu donose status jednog od najpopularnijih i najkontroverznijih francuskih pisaca današnjice. Za roman Elementarne čestice dobio je „Prix Novembre“ i proglašen je „nihilističkim klasikom“. Za roman La carte et la territoire (Karta i teritorija), 2010. godine dobio je prestižnu „Goncourt“ nagradu.

Uelbek je objavio i tri CD-a na kojima peva/recituje svoju poeziju, a po romanu Mogućnost ostrva snimio je 2008. istoimeni film. Godine 2011. objavljena je njegova imejl prepiska s Bernar-Anrijem Levijem pod naslovom Ennemis publics.

Kritika je Uelbekove romane često karakterisala kao vulgarne, pamfletske, pornografske, a zbog stavova koje je iznosio u njima i svojim intervjuima optuživali su ga da je rasista, ženomrzac i islamofob. Zbog antiislamskih stavova i optužbi za izazivanje rasne i verske mržnje dospeva 2005. na sud. Pozivajući se na proklamovanu slobodu govora, sud ga je oslobodio optužbi, ali nakon ovog procesa Uelbek napušta Francusku i odlazi najpre u Irsku, a potom u Španiju, gde i danas živi.

Početkom 2015. godine objavljuje roman Soumission (Pokoravanje) kojim potvrđuje svoju reputaciju najkontroverznijeg svetskog autora. Istog dana kada je knjiga objavljena dogodio se teroristički napad na časopis Charlie Hebdo na čijoj je naslovnoj stranici bio upravo Uelbek. Pokoravanje pred čitaoce stavlja jednu od mogućih bliskih budućnosti, onu u kojoj Francuskom vlada muslimanski predsednik, a islam postaje dominantna religija. Sve ovo od romana Pokoravanje stvara internacionalni bestseler koji se prodaje u stotinama hiljada primeraka i od Uelbeka pravi gotovo proroka i mitsku ličnost savremene književnosti.

Poslednja dva Uelbekova romana su Sérotonine (Serotonin, 2019) i Anéantir (Poništeno, 2022).

Kritike

Poništeno je virtuozni roman o svetu na ivici haosa.“
Le Figaro Magazine

„Ne odlažite čitanje najdelikatnijeg, najmelanholičnijeg i najnežnijeg romana Mišela Uelbeka.“
Charlie Hebdo

„Mišel Uelbek s retkom snagom i neobičnom nežnošću opisuje ono što ostaje kada se svet sruši.“
Figaro Histoire

„Svojim osmim romanom Poništeno književna zvezda nas vodi na dugo nemirno putovanje između porodične drame, političke epopeje i terorističkog aktivizma.“
L’Express

„Suprotno svim očekivanjima, Uelbek je stvorio raskošan ljubavni roman.“
Femme Actuelle

„Ovim uzbudljivim romanom Uelbek je dostigao novi nivo; njegove najdirljivije stranice slave obične prolazne gestove koji će vas rasplakati.“
Le Monde des livres

Možda bi vas zanimalo