Tridesetih godina prošlog veka, jedna jevrejska devojčica će očarati Zagreb svojim glumačkim talentom i postati velika pozorišna zvezda, hrvatska Širli Templ. Međutim, s dolaskom NDH, ona će vrlo brzo postati nevidljiva – zaboravljena, prognana u anonimnost i podređenost, osuđena na društveno poricanje i, naposletku, na tragičan kraj.
Iako smešten u specifični istorijski kontekst Zagreba, Jergovićev roman nadilazi granice prostora i vremena. Ruta Tannenbaum moćna je univerzalna priča o nestanku empatije, o kukavičluku i licemerju, o svakodnevnoj, gotovo nehotičnoj okrutnosti koji su preduslov svakog zla.
………………………………
„Nije to roman o Zagrebu (ili protiv njega), o Jevrejima, Hrvatima ili ne-znam-kome. Ne, to je priča o tome kako čovek drugom čoveku lako, odviše lako postane nevidljiv. I kako se iz toga rađa svako zlo. I kako je nepodnošljivo lako pristati na to, zatvoriti jedno oko, posle i drugo.“ – Teofil Pančić
„Mislim da je Ruta Tannenbaum najbolja knjiga o Holokaustu koja je ikada napisana.“ – Ivan Ivanji
„Jergović je napisao nevjerojatno hrabar roman, najljepši u njegovoj neshvatljivo bogatoj produkciji. Zapravo, Miljenko Jergović nam je ovim romanom svima pokazao kakva smo đubrad!“ – Žiri nagrade „Meša Selimović“
„Moćan roman koji bolno i empatijski zasijeca u traumatske i tabuizirane slojeve naše povijesti.“ – Ivan Lovrenović