Istražna sutkinja Alma Revel mora da odluči da li mladić koji je osumnjičen da se pridružio teroristima treba da bude krivično gonjen ili pušten na slobodu. Istovremeno, dok joj se brak raspada, ona ima strastvenu vezu s advokatom koji zastupa osumnjičenog. Pored stalnih pritisaka i pretnji, svakodnevno se bori sa suprotstavljenim emocijama, svesna da kakvu god odluku bude donela, ona može imati dramatične posledice i po društvo i po nju samu.
Kroz portret harizmatične sutkinje rastrzane između emocija i odgovornosti, i prikaz društva u kome je osećaj sigurnosti u korenu uzdrman nakon terorističkih napada u Parizu 2015, Karin Tuil se bavi moralnim konfliktima u svakom pojedincu, kao i pitanjima istine, pravde i rasizma u današnjem vremenu. Odluka je uzbudljiv i pronicljiv triler s primesama ljubavne drame koji će čitaoce naterati da preispitaju svoje stavove o ličnoj slobodi.
Kritike
„Briljantan psihološki triler.“
L’Obs
„Karin Tuil voli da preispituje savest društva i njegove vrednosti baveći se aktuelnim temama, ovog puta terorizmom. Stavljajući nasilje u svetu i lomove u društvu u žižu svog romana, Tuil još jednom obavlja uznemirujući ali neophodan posao.“
Le Monde des Livres
„Tuil uvek uspeva da pronikne u bolesti društva. U romanu Ljudska posla osvrnula se na #MeToo, dok se u Odluci bavi krizom pravosuđa, pritiscima, pretnjama i nedostatkom resursa.“
Paris Match
„Naslov ovog visprenog romana Karin Tuil – Odluka – ukazuje na teme koje su važne autorki: individualna odgovornost i težina izbora između laži i istine.“
Libération
„Visprena i istančanog osećaja za analizu, Tuil zna kako da svakoj osobi da glas tako da se sve istine čuju. Izvanredan roman.“
Madame Figaro
„Šokantna knjiga jer je njena tema aktuelna i goruća: borba protiv terorizma. A i zato što je autorka preuzela rizik da svoju pravnu spletku začini burnom ljubavnom pričom.“
France Inter
„Neverovatan, moćan, pravedan roman koji ulazi u svakodnevni život antiterorističke istražne sutkinje. Ovakve knjige prihvataju svet, ukazuju na protivrečnosti bića i višestruke identitete koje svako nosi u sebi.“
Le Figaro Littéraire